foto_index (35K)

Marian Golis

Občas se vydám do světa. Svá každodenní dobrodružtví prožívám podél prašných cest, v zapomenutých uličkách velkých i malých měst nebo v zapadlých horských vesničkách. Snažím se pochopit, v čem spočívá štěstí i neštěstí obyvatel tohoto světa. Objevit jejich bohy i démony a alespoň na chvíli nahlédnout do jejich životů. S obdivem, úctou i pokorou.

 

facebook (6K)
google (1027K)
twitter (34K)

 

ÍRÁN   ¦   PÁKISTÁN   ¦   BANGLADÉŠ   ¦   NEPÁL   ¦   INDIE   ¦   TANZÁNIE   ¦   UKRAJINA   ¦   SÚDÁN

MAURETÁNIE   ¦   MYANMAR   ¦   BALKAN   ¦   KAMBODŽA   ¦   ČÍNA   ¦   MONGOLSKO   ¦   KYRGYZSTÁN   ¦   RUSKO

 

 

15 (373K)

Mauritánie: sucho, pisek, vítr / MAURITÁNIE

"Mauritánie, kde to vlastně je? A co tam je vlastně k vidění? Nikdy jsem o téhle zemi neslyšel". Chvíli přemýšlím a pak odpovídám: "Hm, nic. Není tam nic". Sucho, vítr, prach a písek, vraky aut, tajuplné zahalené postavy, ruiny domů. K tomu přimíchejte smartphony, satelity a Toyoty Hilux. Postapokalyptická vize světa v reálu? To "nic" má ale svou přitažlivost a pod jeho povrchem se skrývá hodně zajímavý svět.

 

Časopis Lidé a země
únor 2018

flag_of_mauritania (11K)

IMGP2782_2r (258K)

Súdánem bez peněz / SÚDÁN

Súdán nevzbuzuje velké sympatie. Chudá muslimská země někde v poušti, jejíž prezident Umar Bašír není zrovna lidumil. Nakonec je na něj vydán i mezinárodní zatykač pro válečné zločiny. V zemi v posledních letech proběhlo a místy stále probíhá několik konfliktů. Ale je to země velká skoro jako půlka Evropy a velká srdce mají i obyčejní lidé, kteří zde žijí. ....

 

Časopis Koktejl
březen 2017

Sudan-Flag (2K)

IMGP7368 (152K)

Mitumbwi, lodě s příběhem / TANZÁNIE

Tanzanie v sobě skrývá nespočetně lidských příběhů, pro Evropana exotických a vzrušujících. Příběhy těch nejprostších rybářů jsou spojeny s jejich loděmi – mitumbwi. Dřevěná piroga je většinou to nejcennější, co mají. Jejich příběhy se odehrávají na bahnitých březích řek a na písečných plážích Indického oceánu....

 

Časopis Koktejl
duben 2017

Flag_of_Tanzania (8K)

Balkan_09 (75K)

Road trip: 10 zemí za 14 dnů / BALKÁN

Kdo z nás se někdy nezasnil u nějakého road movie? Auto, svoboda, dálky, zajímavá setkání, každý den někde jinde, nejistota. Dobrodruzi a romantici jistě jásají. Existuje kout Evropy, který je k tomu předurčen. Balkán! Žádný strach, nikdo na vás hned za hranicemi střílet nebude. Ani v Albánii, ani v Kosovu. Naopak.

 

HlavouSrdcem
2016

New_Balkan_Flag (31K)

Pesavar (215K)

Tisíc a jeden příběh z Pešaváru / PÁKISTÁN

Peshawar, kdysi dávno v historii, v období Kušánské říše, město s tajemným názvem Purušapura. Od té doby změnilo nesčetněkrát své vládce, ať už to byli turkičtí muslimové, mughulové, kteří městu dali stávající název nebo afghánští paštunové. Vždy bylo centrem obchodu mezi Afghánistánem, střední a jižní Asií a středním Východem.

 

Časopis Lidé a Země
duben 2010

312ERPpOJRL._SY463_ (8K)

Sandur_01 (165K)

Rytíři z průsmyku Šandur / PÁKISTÁN

Každý rok se to opakuje. Tisíce lidí se přesouvá do opuštěného průsmyku Shandur (Šandur) v severopákistánských horách. Někteří cestují i několik dní přes půl země, aby mohli být u toho. Průsmyk Shandur (4500 m.n.m.)se na tři dny mění ve stanové, v prachu utopené město čítající desetitisíce dočasných obyvatel. Toho, kdo se dostaví čeká unikátní a nezapomenutelný zážitek.

 

Časopis Lidé a Země
květen 2007

312ERPpOJRL._SY463_ (8K)

765_pakistan (218K)

Kailašové, v zajetí islámu / PÁKISTÁN

Severozápadní Pákistán, město Chitral uprostřed vysokých hor. Na pozadí mešity Shahi se tyčí mohutný masiv Tirichmir (7706 m.n.m.). Život v muslimském Chitralu probíhá stejně jako v kterémkoliv jiném pákistánském městě. Hřiště před mešitou se v podvečer zaplní mladíky, kteří zápolí v kriketu. Se západem slunce se z reproduktorů ozve "Alah Akhbar". Život se na moment zastaví, ....

 

Časopis Lidé a Země
květen 2007

312ERPpOJRL._SY463_ (8K)

Naltar_02 (224K)

Malé pákistánské dobrodružství / PÁKISTÁN

Do Gilgitu přijíždím po dvoudenním přesunu z Chitralu. Dopravil mne sem autobus společnosti NATCO (North Area Transport Company). Je to vlastně jediná oficiální autobusová linka, která protíná mohutný masiv Hindúkuše a spojuje západní Chitral, který se nachází nedaleko afghánských hranic, s Gilgitem ležícím na východě při karakoramské dálnici, která směřuje na sever až do Číny.

 

Časopis Lidé a Země
červen 2008

312ERPpOJRL._SY463_ (8K)

Buriganga_01 (186K)

Nesmírně důležitá stoka / BANGLADÉŠ

Bangladéš. Matematik by se neubránil výrazu rovina. Pro geografa jednoduše nížina. Pro obycejného cloveka je to placka jak se patrí. Placka ležící pri brehu bengálského zálivu na východe indického subkontinentu. Dusledný cestovatel muže ríci placka plná vody. Velké reky jako Ganga, Brahmaputra, Padma ci Meghna a všechny jejich prítoky prináší této zemi život i smrt.

 

Časopis Lidé a Země
duben 2009

Flag_of_Bangladesh (10K)

788_banglades (190K)

Bania Šanta, život bez lásky / BANGLADÉŠ

"Zajedeme do Bania Shanta, chceš?" tajuplně na mne pomrkává Abdur. No jistě, kdo by nechtěl? Exoticky znějící název bezesporu patří nějaké krásné písečné palmové pláži anebo nejlepší bengálské restauraci v zemi. Nacházím se ve městě Mongla na jihu země. A poté co se s naší lodí začneme přibližovat k bahnitému břehu, začínám rychle tušit, že se rozhodně o žádné romantické místo jednat nebude.

 

Časopis Lidé a Země
listopad 2009

Flag_of_Bangladesh (10K)

760_banglades (205K)

Bangladéš, Bangladéš / BANGLADÉŠ

S každým protijedoucím vozidlem přivírám oči. Dočasně se ze mne stává fatalista. Svůj osud neřídím já, je v rukou šoféra. Řítíme se jednotvárnou krajinou plnou vody a plnou lidí, s nimiž jsme v neustálém kontaktu prostřednictvím hlasitého klaksonu. Samozřejmě prší. A takto tomu bude po celou dobu mého putování po zemi s nejvyšší hustotou obyvatelstva na světě

 

Časopis Lidé a Země
listopad 2009

Flag_of_Bangladesh (10K)

749_banglades (148K)

Ctihodné pozůstatky impéria / BANGLADÉŠ

Vyrážíme se západem slunce. Sleduji vzdalující se břeh z paluby téměř sto let starého parníku Ostrich. Na tohle jsem se těšil snad ze všeho nejvíce. Během dvoudenní plavby jsou okamžiky, kdy si člověk není jist, v jakém století se vlastně nachází.

 

Časopis Lidé a Země
listopad 2009

Flag_of_Bangladesh (10K)

782_banglades (261K)

Bengálský čajový podvečer / BANGLADÉŠ

Sedím a rozjímám. Inspirován okolní rajskou krajinou se utápím v hlubokých myšlenkách. Abych to uvedl na pravou míru, tak vlastně ležím a spím. V odpoledním horkém a palčivém slunci je to jediné, čeho je člověk schopen. Ležím natažen ve slaměném přístřešku, kdesi uprostřed čajových plantáží nedaleko města Šrimangal, kde jsem si ráno v nějaké trafice od místních mladíku půjčil za pár Taka kolo.

 

Časopis Lidé a Země
listopad 2009

Flag_of_Bangladesh (10K)

761_banglades (226K)

Kantanagar, terakotový skvost / BANGLADÉŠ

Teprve tady si uvědomuji tu skutečnost. V Bangladéši není kámen. V hlavě si promítám uplynulých 14 dnů. Skutečně, ať jsem byl kde jsem byl, tak všude samé bahno, jíl, písek, ale nikde ani malý šutr. A to je důvod proč bengálští umělci excelovali v takzvaném terakotovém umění. Naučili se tvořit a budovat z bahna a jílu. Chrám Kantanagar je toho nejvýznamnější a nejzachovalejší ukázkou.

 

Časopis Lidé a Země
listopad 2009

Flag_of_Bangladesh (10K)

966_indie (164K)

Zastavení v Rádžastánu / INDIE

Kdo z nás někdy nesnil o návštěve exotických krajů, v nichž se mísí snad všechny kombinace barev a orientálních vůní? O návštěvě tajemných chrámů obývaných tlupami opic či stovkami krys nebo chrámů jen tak po staletí shlížejících ze skalních útesů? To vše a mnohem více se vám může splnit v indickém Rádžastánu.

 

Časopis StudentIn
říjen 2006

Flag_of_India (32K)

855_china (253K)

Kolik má Čína Tibetů? / ČÍNA

Svět Číně neskonale věří. Francouzský prezident neváhá obléct Paříž do rudé, jen aby se dostatečně zalíbil vzácné čínské návštěvě. Svobodný trh roste v Číně pod dohledem totalitní vlády jako po dešti. Svět se naučil rychle mluvit o Číně v ekonomických číslech, která jakoby překrývají skutečnosti, za kterých vznikají. Je-li ještě občas v souvislosti s Čínou řeč o porušování lidských práv, je to už jen odumírající snaha poukázat na okupaci Tibetu. O tom, že v Číně je takových Tibetů více, se raději ani nemluví.

 

Britské listy
březen 2006

cn (48K)

872_china (271K)

Tibet nebo Čína / ČÍNA

Koho by nelákala návštěva Tibetu. Budhističtí mniši, chrámy a kláštery, vysoké hory, usměvaví tibeťané. Zkrátka zcela jiný život a jiní lidé. Jenže ono se snadno řekne "Tak si tam jeď, když se ti tak líbí". Ve skutečnosti to ale vůbec není tak snadné a už vůbec ne levné. Naopak. Pro ty, co se tak snadno nevzdávají, nabízím plnohodnotnou alternativu, která rozhodně nezklame.

 

Časopis StudentIn
únor 2006

cn (48K)

902_iran (242K)

Život na ose zla / ÍRÁN

Írán, název této země evokuje v povědomí většiny lidí spíše negativní asociace. V představách většiny Evropanů, a v souladu se zahraniční politikou USA, chovají obyvatelé Íránu vůči lidem „ze Západu“ silné antipatie, ne-li bytostnou nenávist. Málokdo však ví, že tuto antipatii vůči nám chová pouze malá skupinka mocných politiků nebo duchovních. Ale co obyčejní lidé?

 

Britské listy
duben 2006

457084209 (27K)

929_iran (200K)

Tajemný Írán / ÍRÁN

Po příjezdu do Íránu každý zjistí, že život těchto lidí je naprosto vzdálen našim většinovým předstávám o zlých iráncích. Pravdou také je to, že život íránců není ve stávajícím režimu jednoduchý a politická situace jim nepřeje. Cizinec, ať už je odkudkoliv, to však vůbec nepocítí. Proto není jediný důvod k obavám z návštěvy této pro nás tak málo známé země.

 

Britské listy
duben 2006

457084209 (27K)

Kambodza (200K)

KAMBODŽA

Pouze fotogalerie

 

457084209 (27K)

Myanmar (200K)

MYANMAR

Pouze fotogalerie

 

457084209 (27K)

Nepal (200K)

NEPÁL

Pouze fotogalerie

 

457084209 (27K)

Kyrgyzstan (200K)

Kyrgyzstan, reportáž / KYRGYZSTAN

Reportáž z cesty do Kyrgyzstanu v roce 2005. Osh, Bishkek, Ysyk Kul

 

web
2005

457084209 (27K)

872_china (271K)

Čína, reportáž / ČÍNA

Reportáž z cesty do Číny v roce 2005. Chengdu, Langmusi, Xiahe, Tongren, Lanzhou, Turpan, Kashgar

 

web
2005

cn (48K)

Iran (200K)

Írán, reportáž / ÍRÁN

Reportáž z cesty do Íránu v roce 2004. Kashan, Tabríz, Esfahán, Yazd, Rascht, Bandar-e-Anzali, Masuleh, Kandovan, Natanz, Abyaneh

 

web
2004

457084209 (27K)

Mongolsko (200K)

Mongolsko, reportáž / MONGOLSKO

Reportáž z cesty do Mongolska v roce 2003. Altanbulag, Ulanbatar, Charchorin, Boghdan Uul, Madtshir Khiid

 

web
2003

457084209 (27K)

 

Copyright © Marian Golis